هر کسب و کاری نیاز به فروش محصولات خود دارد. امروز با پیشرفت اینترنت در ایران بحث فروش اینترنتی بسیار داغ شده است و یک آپشن برای فروش بیشتر کسب و کار ها می باشد برای رسیدن به فروش عالی در هم مانند فروش سنتی نیاز به بازاریابی است در واقع در دنیای اینترنت مبحث بازاریابی آنلاین اهمیت خود را نشان می دهد زیرا برای فروش محصولات و ارائه خدمات کسب و کارتان به استفاده از اصول بازاریابی آنلاین نیاز دارید. در حالت کلی اگر بخواهیم بازاریابی آنلاین را تعریف کنیم باید بگوییم، به مجموعه ای از روش ها و ابزارها گفته می شود که برای تبلیغ و فروش محصولات از بستر اینترنت با کمک تبلیغات کلیلکی استفاده می کنند.

online business

تعریف بازاریابی آنلاین

در تعریف بازاریابی آنلاین باید گفت که بازاریابی آنلاین از انواع ابزارهای دیجیتال، آنلاین و الکترونیکی برای ارسال پیام به مشتریان فعلی و بالقوه استفاده می کند. این پیام ممکن است به عنوان یک تصویر، یک قطعه متن یا یک ویدیو ساخته شود و در هر مکان توزیع شود. به طور کلی می تواند خیلی ساده و یا خیلی پیچیده مثل یک استراتژی گسترده باشد که حالت های مختلفی مانند: وب سایت ها، کانال ها، خبرنامه های ایمیل و رسانه های اجتماعی را در بر می گیرد. نوع بازاریابی آنلاین که برای کسب و کار شما مناسب خواهد بود به ماهیت کسب و کار شما، عادات و جمعیت شناسی بازار هدف، بودجه شما و موارد دیگر بستگی دارد. 

ضرورت تخصص بازاریابی آنلاین چیست؟

هر مدیری با هر سطح دانشی می تواند بازاریابی اینترنتی را برای کسب و کار خود فراهم آورد. برای این کار کافیست ابتدا مراحل یافتن مشتری و سپس احساس نیاز در مشتری و ارائه خدمات را یاد بگیرید. برای بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ باید درباره روش های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی با موتور های جست و جو اطلاعات کافی را داشته باشید.می دانید که امروزه تحریم ها بازارهای داخلی را تحت شعاع خود قرار داده اند و با هر سخنرانی و بیانیه و تصمیم بین المللی وضعیت بازار بهم می ریزد . اما بسیاری از مدیران، توانسته اند با تصمیم گیری های درست در بازاریابی جایگاه خود را حفظ نمایند. شما نیز می توانید با رعایت اصول بازاریابی اینترنتی در این فضا، گام های محکمی به سوی موفقیت بردارید. برای فعالیت در بستر اینترنت لازم است که یک  سایت برای کسب و کار خود داشته باشید بنابراین؛ می توانید برای این منظور به شرکت های طراحی سایت مراجعه نمایید و یک وب سایت با کیفیت در ارتباط با کار خود سفارش دهید.

expert in business

آشنایی با سرویس های بازاریابی آنلاین

در راستای بازاریابی اینترنتی سرویس های مختلفی پدید آمده اند که با استفاده درست از آن ها می توان هر چه بیشتر به موفقیت نزدیک تر شد. تحقیقات بازار شما را به استراتژی مناسب یا ترکیبی از استراتژی ها برای پیشنهادات شما هدایت می کند و اندازه‌ گیری های دقیق عملکرد نشان می دهد کدام یک از استراتژی های موجود درصد موفقیت بیشتری را برای کسب و کار شما به ارمغان می آورد. پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، لینکدین، اینستاگرام و پینترست همگی فرصت هایی برای بازاریابی آنلاین هستند. اما اینها به تنهایی به پیشرفت شما کمک نمی کنند و زمانی بهترین عملکرد را دارند که بر کیفیت و سودمندی محتوایی که برای برند خود ایجاد می‌ کنید، تأکید کنید.

اصلی ترین روش های بازاریابی اینترنتی

روش های بازاریابی اینترنتی بسیار است و هر روز روش‌ های جدیدی به وجود می‌ آید که اهمیت بیشتری نسبت به روش های قدیمی پیدا می کنند و روش‌ های قدیمی‌ را در جایگاه پایین تری قرار می دهند. هر چه که به جلو می رویم به دلیل امکاناتی که در اینترنت برای دسترسی راحت به محتواها ایجاد شده است، این نوع روش ها کارآمدتر می شود. یک بازاریاب اینترنتی حرفه‌ ای همه ی روش های بازاریابی را در نظر می گیرد و با توجه به نوع محصولی که ارائه می دهد و هوشمندی نسبت به افراد مختلف جامعه بهترین متد بازاریابی را پیدا می کند. البته باید در نظر داشته باشید که این روزها استفاده از یک یا دو روش جواب نمی دهد. بلکه هر بازاریاب بهتر است از انواع روش‌ های مناسب استفاده کند و از هر طرف مخاطبان را جذب کند و آن‌ ها را تبدیل به مشتری کند.

SEO and business

این روزها شناخت مخاطبان و تحلیل نیازمندی‌ های آن‌ ها و شخصی‌ سازی تبلیغات برای افرادی که احتمال می‌ رود جزو مشتری‌ های کند. این روزها شناخت مخاطبان و تحلیل نیازمندی‌ های آن‌ ها و شخصی‌ سازی تبلیغات برای افرادی که احتمال می‌ رود جزو مشتری‌ های آینده  باشند خیلی اهمیت پیدا کرده است. هر چقدر که بازاریاب اطلاعات اش را نسبت به مردم و به خصوص جمعیت هدفش بیشتر کند به گونه‌ ای هدفمندتر و با صرف زمان و انرژی کمتر به نتیجۀ مطلوب اش می‌ رسد.

بازاریابی با Search Engine Marketing

کاربران با استفاده از مرورگر ها وارد موتور های جست و جو می شوند و در آنجا خواسته خود را جست و جو می کنند که موتور های جست و جو با توجه به آنالیز های کیفی سایت ها و وب سایت های مناسب و با کیفیت را در لیست هایی به نمایش می گذارند گوگل ، یاهو، بینگ و … از جمله همین موتورهای جستجوگر می باشند. بر اساس نتایج به دست آمده بیش از 75 درصد از کاربران سایت های صفحه اول لیست را مشاهده می کنند. از این رو موتورهای جست و جو رقابت را بین سایت ها به وجود آورده اند و به همین دلیل بازاریابی با موتورهای جست و جو به یکی از بهترین روش های بازاریابی آنلاین تبدیل شده است. هر سایتی که کیفیت مناسب تری برای نمایش به کاربران باشد در صفحات اول قرار می گیرد. در نتیجه کاربران بیشتری از آن سایت ها بازدید می کنند و این یکی از اصول بازاریابی اینترنتی می باشد.

مسیرهای Search Engine Marketing

برای قرار گرفتن در صفحه اول دو مسیر وجود دارد؛ سئو و  Google ADwords. این دو راه از روش های بازاریابی اینترنتی می باشند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

SEO  in business

می توان گفت قرار گرفتن در صفحه اول مرورگر اصلی ترین راه برای بازاریابی اینترنتی است زیرا همانطور که گفته شد یکی از روش های بازاریابی اینترنتی قرار گرفتن در صفحه اول نتایج مرورگر می باشد. از آنجایی که اکثر مخاطبان می دانند که هر سایتی در صفحه اول نتایج جست و جو قرار نمی گیرد مگر اینکه با کیفیت و مناسب باشد این کار باعث می شود مخاطبان اعتماد بیشتری نسبت به کسب و کار شما داشته باشند.

بازاریابی با Google Adwords

گوگل ادز یا گوگل ادوردز سیستم تبلیغاتی زیر مجموعه گوگل است که به وب ‌سایت ‌ها و کسب‌ و کارهای مختلف کمک می کند تا خود را به مخاطبان نشان دهند. تبلیغات در Google Adwords، به کمک موتورهای  جستجوگر انجام می‌ شود. در بازاریابی با Google Adwords، تبلیغ کننده یا صاحب کسب‌ و کار عبارت کلیدی مد نظر خود را به گوگل اعلام می‌ کند و سپس بعد از انجام بررسی‌ های لازم توسط گوگل و پرداخت هزینه، کسب ‌و کار تبلیغ دهنده به کاربران اینترنت و موتور جستجو نشان داده می شود. برای مثال، اگر شما به عنوان تبلیغ دهنده کلمه خرید لباس بچگانه را در گوگل ادز ثبت کنید، اگر مخاطب این کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کند، اولین لینک تبلیغاتی متعلق به وب‌ سایت و کسب‌ و کار شماست. جالب است بدانید، هزینه پرداخت شده به ازای هر کلیک مخاطب است؛ یعنی هر مخاطبی که روی لینک تبلیغاتی گوگل کلیک می کند، مبلغی از هزینه کل کم و به حساب گوگل منتقل می‌ شود.

Google Adwords in business

بازاریابی با بهینه سازی سایت SEO

مبحث سئو یک مبحث بسیار مهم است و شما نمی‌ توانید بدون هیچ‌ گونه فعالیتی در اینترنت، به رتبه خوب در موتورهای جستجو دست پیدا کنید و برای همیشه در همان جایگاه بمانید. بازاریابی با بهینه سازی سایت یا همان سئو یک فرآیند یکباره نیست، زیرا الگوریتم‌ های موتورهای جستجو همیشه در حال تکامل و بهتر شدن هستند. یکی از مسائل مهم دیگر در رابطه با سئو نگاه به رقیبان است در واقع اگر رقیب های کسب و کار شما بر روی سئو سرمایه‌ گذاری کنند و شما خیر، رتبه وب‌ سایت آن ها بالا می رود و مشتریان را جذب محصول خود می کنند و رتبه وب‌ سایت شما آن قدر پایین می رود و بعد از مدتی دیگر دیده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *