اهمیت بازاریابی فرهنگی به این خاطر است که توده های مختلف مردمی دارای فرهنگ های متفاوتی هستند و ممکن است تصمیم گیری های آن ها و طرز فکری که دارند از تفکرات فرهنگی شان نشأت بگیرد. همانطور که می دانید مشتریان باید بتوانند با تبلیغات ارتباط برقرار کنند و با برند تجاری احساس نزدیکی کنند. تنها در این صورت است که ارتباط با مخاطبان امکان ‌پذیر می ‌شود؛ بنابراین اطلاع داشتن از فرهنگ های قومی و گروهی مردم مانند مذهب آن ها، زبان و سنت های شان می تواند موجب برقراری ارتباط بین برند تجاری و مشتری شود و آن ها را متقاعد کنند تا از محصولات و خدمات برند شما استفاده کنند. با معرفی روش های بازاریابی فرهنگی و اشاره به شاخص های مهم بازاریابی فرهنگی مانند نقش زبان، نقش نماد، نقش سنت و فرهنگ در بازاریابی فرهنگی می توان عادت های افراد مختلف را شناسایی کرد و با استفاده از الگو های فرهنگی مختلف ارتباط موثر بین مخاطبان و برند تجاری ایجاد نمود. در این اثنا نباید از نقش کلیدی تولید محتوا غافل شد.

business

بازاریابی فرهنگی چیست؟

در بازاریابی فرهنگی نیازهای فرهنگی موجود در یک جامعه پیش‌بینی شده و پاسخ های مناسبی برای آن ها انتخاب می شود. با استفاده از مبادلات فرهنگی و انجام فعالیت هایی که باعث جلب توجه مشتری می شود، می توان بازاریابی فرهنگی انجام داد. فناوری نوین و تمام فعالیت های فرهنگی و برنامه ریزی شده ای که برای پاسخ دادن به نیاز های فرهنگی توده‌ای از مردم جامعه انجام می شود و کالاها یا خدمات مربوط به فرهنگ شان به آن ها ارائه می کند، بازاریابی فرهنگی گفته می شود.

معرفی روش های بازاریابی فرهنگی

برای معرفی روش های بازاریابی فرهنگی ابتدا باید بدانید که اهمیت این استراتژی به خاطر این است که می‌ تواند به راحتی ارتباط مستقیم با مخاطبان برقرار کند و باعث پیشرفت کسب و کار شود. چنانچه قصد رقابتی قدرتمند دارید، نباید از این استراتژی بازاریابی غافل شوید. شاخص های موثری هستند که در بازاریابی فرهنگی تاثیر دارند. به همین خاطر ما در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم.

شاخص های مهم بازاریابی فرهنگی چیست؟

بازاریابی امروز دارای شکل و شمایل جدیدی است و با استفاده از روش های متنوع، معرفی کالا و خدمات را به مشتریان و مخاطبان هدف انجام می دهد. یکی از این اشکال بازاریابی، بازاریابی فرهنگی است که با در نظر گرفتن ریشه های فرهنگی یک جامعه و با در نظر گرفتن شاخص های مهم بازاریابی فرهنگی اقدام به معرفی کالاها و محصولات خود می نمایند. با در نظر داشتن اینکه تمامی ارزش ها، هنجارها و باور های یک نسل به نسل دیگر منتقل می شود و باعث ایجاد ارتباط بین افراد است، متوجه اهمیت بازاریابی فرهنگی می شویم. بسیاری از کسب و کار های موفق هستند که با توجه به بازاریابی فرهنگی توانسته اند به این موفقیت برسند؛ اما نقش شاخص های مهم بازاریابی فرهنگی در این حوزه نباید نادیده گرفته شود.

business

نقش نماد

نماد ها در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارند. به همین خاطر نباید نقش نماد را در بازاریابی به صورت فرهنگی نادیده گرفت. همانطور که برخی از رنگ ها در فرهنگ های مختلف معانی خاصی دارند، تصویر ها و نماد ها نیز ممکن است به این صورت باشند؛ بنابراین باید در بازاریابی فرهنگی نقش نماد ها مورد توجه قرار بگیرد. چراکه تاثیر مستقیمی با باور های دینی و آیینی مردم دارد.

نقش سنت و فرهنگ در بازاریابی فرهنگی

نقش سنت و فرهنگ در بازاریابی فرهنگی با توجه به اینکه مردم هر منطقه دارای سلیقه های خاصی هستند و کالا های مختلفی را مصرف می‌کنند، اهمیت پیدا می کند. به عنوان مثال برخی از مردم خوراک های مخصوصی دارند و از ادویه های خاصی در غذا هایشان استفاده می‌کنند. به همین خاطر باید برای عرضه کردن کالا ها و بسته بندی آن ها به حجم این محصول ها توجه شود. چرا که نقش سنت و فرهنگ در بازاریابی فرهنگی بسیار با اهمیت است.

نقش زبان

زبان هر ملت آیینه فرهنگ آن ملت است. تعداد زبان های زنده موجود در جهان زیاد است و تمام مردمی که به این زبان ها گفتگو می کنند دارای فرهنگ های مختلفی هستند. به همین خاطر ممکن است یک کلمه در یک زبان معنای دیگری داشته باشد. انتخاب یک واژه و نقش زبان برای انجام تبلیغات در اینجا اهمیت پیدا می کند. چرا که این واژه باید در تمام زبان ها یک معنا و مفهوم داشته باشد. حتی استفاده از زبان بدن نیز در هنگام تبلیغات باید کاملاً مورد توجه قرار بگیرد.

language

عادت های افراد مختلف

عادت های افراد مختلف یکی دیگر از دلایل اهمیت بازاریابی فرهنگی و شاخص های مهم بازاریابی فرهنگی است. این نوع نگرش مردم و عادت های افراد مختلف است که باعث می‌ شود شیوه های زندگی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال مردم برخی از شهر ها بسیار اقتصادی هستند و بیشتر علاقه دارند تا سرمایه خود را پس انداز کنند؛ اما برخی دیگر هستند که عادت به ریسک کردن دارند؛ بنابراین برای بازاریابی در این جوامع باید محصول و خدمات مناسبی انتخاب شود؛ یعنی با توجه به خواسته ها یه مشتریان و جامعه هدف، باید بازاریابی برای محصولات و خدمات انجام شود. به طور کلی فرهنگ مردم با استراتژی های بازاریابی ارتباط تنگاتنگی دارد؛ بنابراین کسب و کارهای مختلف به هیچ وجه نباید تمایز های فرهنگی موجود در جوامع چند وجهی را نادیده بگیرند.

نقش دین و فرهنگ ها

نقش دین و فرهنگ ها به عنوان بخش مرکزی هویت هر فرد است. هر چه زمان به پیش می رود دین افراد با فرهنگ آن ها هماهنگ می شود. به همین خاطر نقش دین و فرهنگ ها در بازاریابی فرهنگی اهمیت پیدا می کند؛ بنابراین نباید تاثیر دین را در بازاریابی فرهنگی نادیده گرفت. چرا که برگزاری کمپین های تبلیغاتی در مناسبت های دینی می تواند در جذب مشتریان و رشد بازار هدف موثر باشد.

religion

آشنایی با اهمیت بازاریابی فرهنگی

اهمیت بازاریابی فرهنگ به این خاطر است که مصرف کنندگان به تبلیغاتی که شخصی سازی شده باشند، اهمیت زیادی می دهند و با خدمات و محصولات احساس نزدیکی می کنند. بازاریابی دامنه گسترده‌ای دارد و می ‌تواند نیاز های فرهنگی تجاری و سیاسی افراد مختلف را برآورده کند. در حال حاضر صاحبان صنایع و برند های تجاری با استفاده از این دانش پرقدرت و به کارگیری روش های بازاریابی فرهنگی، به دنبال جلب توجه مشتریان هستند. فرهنگ مردم تاثیر زیادی در انتخاب های آن ها دارد؛ بنابراین اهمیت بازاریابی فرهنگی دارای دلایل زیادی است. با استفاده از این روش توجه اقشار جامعه به طرف فعالیت های فرهنگی جلب می شود و به توسعه فرهنگی و ترویج فرهنگ بین المللی کمک می کند. یکی دیگر از دلایل اهمیت بازاریابی فرهنگی حفظ ارزش های فرهنگی است که به بقای تولیدکنندگان و همچنین عرضه کنندگان این کالاهای فرهنگی منجر می شود. در واقع می‌ توان گفت که پویایی فرهنگی حاصل شناخت نیازهای فرهنگی افراد جامعه و دسته بندی آن ها برای ارائه خدمات و کالا های فرهنگی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *